Skip to main content

Skärgårdskryssa med Cinderella

Skärgårdskryssa med Cinderella
kryssa med god mat & shopping 

Sommarens skönaste kryssning skvalpar av soldäckshäng, god mat, taxfreefynd och bus med Ville Viking. En dygnslång slow cruise genom solstänkta kobbar och skär för dig som väntat och längtat. Det här är du verkligen värd!

Mat - Shopping - Underhållning - Spa

Café Melody – Coffee – Bar – Lounge – Njut av atmosfären ombord, umgås, prata,
unna dig ett glas bubbel, någon god öl eller hitta nya favoritdrinken.

När maten är halva nöjet

Sjön suger – men på Cinderella behöver du aldrig gå hungrig. Skärgårdsbuffé, nygrillat, lyxig skaldjursplatå, något smått och gott från Bottega eller en komplett trerättersmeny. Bara att välja och vraka.
Boka in din måltid samtidigt som du beställer kryssningen för bästa pris och garanterad plats. Läs mer om Cinderellas restauranger. Ni förbokar era måltider smidigt när ni bokar eran resa.

Spa och relax

I Cinderellas spa-avdelning hittar du allt du behöver för en riktigt skön stund – jacuzzi, ångbastu, kallvak, pool, bastu, hälsobar och spashop. I entréavgiften ingår dessutom en badritual med Babor-produkter. Ni bokar era SPA-behandlingar i samband med er ordinarie bokning.

Soft sommarunderhållning

På Cinderella har våra kryssningsvärdar laddat upp med massa somriga aktiviteter. Vad sägs om Sjung & Le eller kluriga sommarquizzet? Dessutom bjuds det på musikunderhållning både på däck samt i Melody och Étage. Missa inte nya sommarkonserten med hits från förr och nu! Samtliga artister hittar du i artistlistan.

Fritextsökning

Dagsprogram

  • Dag 1: Resa till Cinderella

    Efter avresa från hemorten påbörjar vi resan mot Stockholm och vår härliga kryssning. Vi stannar för lunch eller en fika efter vägen på Hakke Gård Hagsta.
    Väl ombord väntar en en härlig kryssning ut genom Stockholms fantastiska skärgård! Njut av en härlig kryssning och frossa i fantastisk mat, taxfreefynd och soft underhållning

    Resa till Cinderella
  • Dag 2: Resan hem

    Efter en skön natts sömn vaknar vi ombord på Cinderella. Passa på att avnjuta en härlig brunch och lite suverän shopping. Kanske ett besök på SPA för en stund skön avkoppling. Väl i hamn väntar vår buss på att få ta er hem till era hemorter igen. Även på hemresan stannar vi på Hakke Gård för en mat eller en fika innan vi når våra hemorter.

    Resan hem

Avgångs- och ankomsttider

Plats På- och avstigning Avresa Hemkomst
Härnösand Resecentrum Gate G 08:45 00:00
Timrå Hållplats E4 09:10 00:00
Sundsvall Navet 09:30 00:00
Kvissleby Sporthall 09:40 00:00
Gnarp Circle K 10:05 00:00
Harmånger Värdshus 10:15 00:00
Hudiksvall Resecentrum 10:45 00:00
Bollnäs Max Restaurangen 10:50 00:00
Iggesund Konsum 10:55 00:00
Njutånger Backa 11:00 00:00
Enånger Macken Gamla E4 11:05 00:00
Söderhamn Resecentrum 11:30 00:00
Tönnebro Värdshus 11:50 00:00
Hagsta Hakkegård 13:05 00:00
Gävle Resecentrum Hlp Y 13:30 00:00
Skutskär Centralgatan 8 13:55 00:00
Tierp Järnvägsstation 14:25 00:00

Karta

Avgångar & priser

AvresaAvreseortHotellLediga platserFrån pris
18/6Flera Mer än 8725:-BokaMer information
19/6Flera Mer än 8725:-BokaMer information
25/6Flera Mer än 8595:-BokaMer information
26/6Flera Mer än 8595:-BokaMer information
30/6Flera Mer än 8595:-BokaMer information
1/7Flera Mer än 8595:-BokaMer information
2/7Flera Mer än 8595:-BokaMer information
3/7Flera Mer än 8595:-BokaMer information
8/7Flera Mer än 8595:-BokaMer information
9/7Flera Mer än 8595:-BokaMer information
15/7Flera Mer än 8595:-BokaMer information
16/7Flera Mer än 8595:-BokaMer information
17/7Flera Mer än 8595:-BokaMer information
22/7Flera Mer än 8595:-BokaMer information
23/7Flera Mer än 8595:-BokaMer information
24/7Flera Mer än 8595:-BokaMer information
29/7Flera Mer än 8595:-BokaMer information
30/7Flera Mer än 8595:-BokaMer information
31/7Flera Mer än 8595:-BokaMer information
5/8Flera Mer än 8595:-BokaMer information
6/8Flera Mer än 8595:-BokaMer information
7/8Flera Mer än 8595:-BokaMer information